onuryolal

Budapeşte'ye gideceklere öneriler

Kinley - Zencefilli Gazoz, Pöttyös - Túró Rudi, Türk Restoranları ve tarihi dokusuyla elimden geldiği kadar şehrin en güzel yanlarını yansıtmaya çalıştığım bu sayfada siz sevgili misafirlerimize en güzel mekanları tavsiye etmeye çalışıyorum. Budapeşte geziniz sırasında su ihtiyacı çekerseniz alışveriş marketlerinden pembe renkli plastik kapaklı pet şişelerden almayı ihmal etmeyin. Eğer mavi kapaklı pet şişelerdeki sulardan alacak olursanız karbonatlı su almış olursunuz. Türkiye'deki içme suları karbonatlı değildir. Olur da yanlışlıkla karbonatlı su alırsanız diye baştan uyarıyorum. Macaristan'da karbonat içermeyen pet şişelerde bulunan içme suları pembe kapaklarla kapatılmıştır.

Macaristan İçme Suları
Pembe Kapaklı = Karbonatsız Su  Yeşil Kapaklı = Az Karbonatlı Su  Mavi Kapaklı = Karbonatlı Su


Mustafa Kemal Atatürk Parkı - Fő utca Kispest Budapeşte

 • 2012 Eylül ayında ben de o sıralar Budapeşte'deyken İstanbul Pendik Belediyesi ve Kispest Belediyesi karşılıklı olarak kardeş şehir protokolü imzaladıktan sonra Kispest'te Mustafa Kemal Atatürk parkı açılışı yapılmıştı. Eğer yolunuz Budapeşte'de doğu taraf olan Peşte bölgesine düşerse Mustafa Kemal Atatürk parkını görmeden dönmeyin.

 • Mustafa Kemal Atatürk Parkı 2012 Kispest Budapeşte Macaristan Fő utca Kispest Budapest

  Hotel Fortuna Budapest *** Gyáli út. Budapeşte

 • 2012 yılında Budapeşte'de 2 hafta boyunca konakladığım 3 yıldızlı güzel bir oteldir Hotel Fortuna. Sabah kahvaltısında siyah zeytin, beyaz peynir ve süt bulabileceğiniz hoş bir oteldir. Resepsiyon misafirperver ve sıcak kanlıdır. Gitmek istediğiniz ve Macaristan ile ilgili sormak istediğiniz her şey için sizi dinlemeye hazırlar. Otelin lobisinden odalara kadar hızlı internet bağlantısı bulunmaktadır. Havalimanından karşılama/ulaşım hizmetleri sunabiliyorlar.
 • Hotel fortuna Budapest Rezervasyon & Booking
 • Hotel Fortuna Budapest

  TÜRK MARKETİ

 • Török Élelmiszer És Hús Üzlet tabelasıyla sizleri 109 Baross u. mevkiinde karşılayan sıcak kanlı alışveriş marketiniz hizmetinizdedir. Yiyecek sorunu yaşadığınız zaman başvurabileceğiniz Budapeşte Türk Ürünleri Satan Alışveriş Marketi gördüğünüzde çok şaşıracaksınız! Budapeşte'deyken evinizde gibi hissetmenizi sağlayacak ürünler bu dükkanda satılmaktadır.

 • Budapeştede Türk Dükkanı Budapeştede Türk Dükkanı

  Antalya Kebab Török Étterem

 • Antalya Kebab! Türk usulü hakiki döner yapılan helal kesim etten müthiş döner! Şanslıysanız günün çorbası olarak farklı bir tat olan çilek çorbası bulabilir zencefilli gazoz Kinley ile ferahlayabilirsiniz. Afiyet olsun!
 • Budapest Antalya Kebab Budapest Antalya Kebab

  PÖTTYÖS - TÚRÓ RUDI

 • Budapeşte'de bulunan alışveriş marketlerinden bazıları SPAR ve LIDL olup soğuk dolaplarda en çok göreceğiniz ürün hiç şüphesiz Pöttyös markalı Túró Rudi olacaktır. Portakallıdan haşhaşlısına kadar her çeşidinden bulmak mümkün! İçi çökelekli ve yoğurtlu krema dışı çikolata kaplı olup birçok aroma içeren çikolatayı çok seveceksiniz. Soğuk yenmektedir.
 • Pöttyös Túró Rudi Pöttyös Túró Rudi

  Budapeşte'ye gidişim T.C. Çalışma ve İş Bulma Kurumu İşkur tarafından ve Bolu Valiliği, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Baran Yapı LTD. ve Bolu Belediyesi ortaklaşa çalışmasıyla oldu. 2 haftalık bir süreçte Leonardo Da Vinci Avrupa Birliği Projeleri kapsamında binalarda enerji sarfiyatını azalma temelli Pasif Evler konuluydu. Budapeşte'de 2 hafta boyunca kaldık ve bana göre Orta Avrupa'nın Türkiye'si denebilecek bir yer çünkü çevresindeki sınır komşu sayısı fazla ve 12 milyon nüfusun 2 milyonunu barındıran Budapeşte İstanbul kadar samimi ve kozmopolit. İnsanlar size karşı çok samimiler.


  Bazı İnternet Fotoğraflarında Macaristan ve Türkiye

  Hungarian flag and Turkish flag in together. Where is Hungary and Turkey? Located here. Turkish and Hungarian Presidents. Turkish and Hungarian Presidents. sunset in Istanbul Hagia Sophia see-side and Bosphorus Bosphorus Bridge Istanbul Budapest Hungary Bridge Budapest Hungary Bridge

  Ortaköy Camisi (TR) ve Budapeşte Parlemento Binası benzer manzaraya sahipler. Bu ilginç benzerlik gözlerden kaçmadı.

  Ortaköy Mosque and Bosphorus Bridge Budapest

  Tarih sahnesinin en başından bu zamana, Macarlar ve Türkler arasında her daim özel bir bağ kuruluydu. Bu husus aynı zamanda akademik çalışmalara da dayanmaktadır. Google akademik tarama bir çok ilgili başlıklarda konular içermektedir.

  Macaristan'ın Eurovision Serüveni

  Macar Klasik Müziği İncelemelerim

  Hunyadi László Operası

 • Hunyadi László Operası 3 perdeden oluşan bir opera eseridir. Macar bestekar Ferenc Erkel tarafından ilk kez "Nemzeti Magyar Szinház" Macar Ulusal Tiyatrosu Budapeşte'de 27 Ocak 1844 yılında sunulmuştur. Macaristan'ın en önemli operası olarak kabul edilir ve bestekar Ferenc Erkel'in müzik anlayışını yansıtır. Bu opera eserinde, Verbunkoş isimli Macar halk dansı ve yerel motifler bulmak mümkündür. Bu operada anlatılan konu ilgili dönemin kralı ve ailesi başta olmak üzere askerler ve halkın başlarından geçen olaylar ile ilgilidir. Ayrıca Ferenc Erkel 1844 yılında Macaristan Milli Marşı Himnusz eserini ortaya koymuştur. Wikipedia'da devamı vardır
 • 160 yıllık bir mazisi bulunan Budapeşte Flarmoni Orkestrası Macar kültüründe büyük bir kültürel değer taşır. Bu süreç içerisinde

  Ferenc Erkel ile ilgili bilgi buradadır.

  Franz Liszt ile ilgili bilgi buradadır.

  Béla Bartók ile ilgili bilgi buradadır.

  Zoltán Kodály ile ilgili bilgi buradadır.

  Erno Dohnányi ile ilgili bilgi buradadır.

  Johann Kaspar Mertz ile ilgili bilgi buradadır.

  Linda Király ile ilgili bilgi buradadır.

  Macar Tevfik Bey ile ilgili bilgi buradadır.

  Mihály Vig ile ilgili bilgi buradadır. en ünlü bestekarlardan ve müzisyenlerdendir.